DIY - Przepis na aniołka z masy solnej

Autorką diy jest Taia z Lawendowej kuźni.
Potrzebujemy:
 • 3 szklanki mąki
 • 1,5 szklanki soli
 • 1,5 szklanki wody
 • żółtą farbkę plakatową
 • drucik
 • nieużywaną przez nas foremkę do ciastek
 • obcążki
Najpierw przygotujmy masę solną. Do miski wsypmy 2 szklanki mąki, a następnie szklankę soli (kolejność jest ważna!). Teraz bierzemy widelec w dłoń i wszystko energicznie mieszamy (dzięki temu łatwiej nam będzie zrobić dobrą masę). Kiedy już mąka i kryształki soli się z sobą dokładnie wymieszają dolewamy powoli wodę, na początek jakieś 2/3 szklanki. Pół szklanki wody stawiamy gdzieś w zasięgu ręki, zakładamy gumową rękawiczkę (inaczej nasze ręce mogą później naprawdę mocno szczypać) i wyrabiamy ciasto na gładką masę. Jeżeli w trakcie wyrabiania ciasto nam się obsypuje i jego część gromadzi się na dnie miski, to podnosimy to co już się mniej więcej trzyma i do suchych resztek dolewamy trochę wody. Następnie mieszamy najpierw resztki z wodą, a potem wszystko razem. Kiedy wydaje nam się, że ciasto już jest wyrobione, to pomęczmy je jeszcze przez chwilę dla pewności i zaraz zawińmy w folię aluminiową, albo wsadźmy w foliowy woreczek. Porządne wyrobienie ciasta jest kluczem do przyjemnego i bezstresowego lepienia, więc lepiej trochę dłużej pougniatać masę, aż ręka rozboli, żeby potem nie mieć z nią żadnych problemów.


Teraz powtarzamy wszystkie czynności, ale przy użyciu połowy składników. Pod koniec ugniatania dodajemy do masy łyżeczkę nietoksycznej farby plakatowej w kolorze żółtym. Podkreślam - nietoksycznej - wszystko przecież pójdzie później do pieca i nie chce żeby komuś zaszkodziły jakieś chemiczne opary :P.
Można także zrobić więcej kolorów mas i to nie tylko przez dodawanie do niej farbki. Brązowy kolor uzyskamy przez dodanie kakao (najlepiej jest je rozpuścić w dolewanej do ciasta wodzie), a delikatny różowy przy użyciu truskawkowego kisielu (także rozpuszczonego w wodzie). Możemy także podpiec trochę naszą masę w piekarniku (ok. 180 st. C) i zarumienić ją na złoty kolor. Dobrze jest mieć więcej niż jeden kolor masy solnej, bo dzięki temu aniołki będą ciekawsze i nie będziemy musieli ich później malować (co bywa dość czasochłonnym zajęciem).

Kiedy mamy już przygotowaną i szczelnie zawiniętą w woreczki masę możemy poświęcić chwilę (oraz starą foremkę do ciastek) i przygotować foremkę na skrzydełka. Kilka minut kombinowania, a znacznie ułatwi późniejszą pracę oraz wszelkie seryjne produkcje. Do zrobienia moich skrzydełek posłużyła mi foremka ślimaka, którą zawsze myliłam z wielorybem :D.
Gdy nasza foremka jest już gotowa wałkujemy placek z masy solnej i odciskamy tyle par skrzydełek ile nam potrzeba. Najlepiej wycinać ich taką liczbę, która jest podzielna przez 3.

Następnie wałkujemy coś, co będzie przypominać kółko (moje ma 12 cm średnicy, co widać dzięki sławnej już linijce z płatków śniadaniowych) i dzielimy na 3, mniej więcej równe, części. Następnie bierzemy jedną z nich i przyklejamy do skrzydełek różkiem , który był środkiem koła, do góry. Przed przyklejeniem zawijamy go jednak pod spód, tak by powstała nam dość spora fałdka. Teraz zawijamy pod spód pozostałe różki i fałdujemy tym samym całą sukienkę aniołka.
DOBRA RADA: warto przed sklejaniem dwóch części zrobionych z masy solnej zwilżać jedną z nich wodą, gdyż lekko wyschnięta masa nie chce się już kleić.


Gdy mamy już skrzydełka i sukienkę czas zająć się główką aniołka. Robimy ją ze spłaszczonego owalu i przyklejamy mniej więcej tam, gdzie sukienka styka się ze skrzydełkami wcześniej lekko wygładzając w tym miejscu fałdkę na sukience. Do główki wbijamy zagięty drucik tak, by przechodził przez nią i wbijał się także w sukienkę. Przy pomocy wyciskacza do czosnku i żółtej masy robimy włoski i układamy aniołkom wymyślne fryzurki. Od spodu zabezpieczamy główki papierem (jeżeli nie będziemy ich dawać od razu do pieca) lub folią aluminiową (jeżeli zaraz je do pieca wsadzimy) po to, aby pod własnym ciężarem nie odgięły się one do tyłu. Teraz możemy zrobić wykałaczką oczka i usta. Możemy także zostawić twarz aniołka w spokoju i namalować je później. Ja wybrałam opcje pół na pół - wykałaczką zrobiłam otwarte usta (dzięki temu aniołki wyglądają jakby śpiewały w wesołym chórku), a oczka postanowiłam domalować później.
Dobrym sposobem na to, by aniołki różniły się trochę między sobą jest układanie każdemu inaczej włosków oraz dodawanie im indywidualnych akcesoriów, np: gwiazdek, serduszek, pobożnie złożonych rączek, zapalonej świeczki, instrumentów muzycznych.

Moje aniołki leżały chwilę zanim poszły do pieca, dlatego zdążyły już trochę wyschnąć i nie potrzebowały podczas dalszego suszenia podkładek pod główkami. Wstawiłam je do piekarnika o temp ok 130 st. C. Były tam dośc spory czas (ok. dwóch godzin), ale wystarczy je potrzymać niecałą godzinę, wyłączyć piekarnik i nie wyjmować dopóki ten całkiem nie ostygnie.
Aniołki po wysuszeniu nadają się już do użytku :)
Jeżeli jednak mamy chwilę możemy je jeszcze trochę ozdobić, nie musimy tego jednak robić od razu - możemy rozłożyć to sobie w czasie. Z taką właśnie myślą , by móc je później w ciągu tygodnia po jednym upiększać, nalepiłam w sobotę całą blachę aniołków.

Temu aniołkowi pomalowałam skrzydełka oraz serduszko, które trzyma. Nie używałam do tego pędzla, lecz własnych palców. Rozsmarowałam farbę plakatową w tubce niczym krem. Serduszko najpierw pokryłam czerwoną farbką, a następnie białą więc zrobiło się różowe. Następnie obsypałam je bezbarwnym brokatem, który lekko wcisnęłam w farbkę opuszkiem palca. Oczka dorysowłam zwykłym flamastrem. Gdy farba wyschła potraktowałam owo serduszko nabłyszczającym lakierem do paznokci (żeby brokat się nie obsypywał) oraz twarz aniołka (żeby była bardziej wyrazista). Na koniec białym reliefem (gęstą farbką w tubce, która jest wykorzystywana jako konturówka do malowania na szkle) ozdobiłam sukienkę motywem śnieżynek. W ten sam sposób upiększyłam później jeszcze drugiego aniołka.Udostępnij:

4 komentarze :

 1. Nigdy nie myslałam,że w ten sposób robi sie takie piekne aniołki:) Super pomysł:)

  OdpowiedzUsuń
 2. zanim to zobaczyłam, wydawało się o wiele bardziej trudne:D

  OdpowiedzUsuń