BLOGERSKI KĄCIK - WYGLĄD BLOGA


Witajcie.
Co jakiś czas będzie pojawiał się post dotyczący blogowania  i wszystkiego co z nim związane. Dziś zacznę od tematu ważnego dla każdego właściciela bloga czyli szablonów i ogólnego wyglądu bloga. Wiele osób zwraca uwagę nie tylko na to co autor ma do przekazania, ale też na wygląd bloga. Poniżej znajdziecie kilka moich zasad, którymi kieruję się przy wyborze szablonu oraz jego dostosowywaniu do swoich potrzeb.


Nie musisz być informatykiem/grafikiem, żeby mieć pięknie wyglądający szablon. 
W sieci znajdziesz wiele darmowych stron, które oferują piękne szablony. Wystarczy dodać do nich własny nagłówek i już możesz cieszyć się profesjonalnie wyglądającym blogiem. Obecnie panuje moda na minimalistyczne szablony.

Pamiętaj jednak, że przy wgrywaniu nowego szablonu możesz stracić blogroll. 

Zadbaj o ładny nagłówek.
Dla każdego będzie to znaczyło co innego, ale jest kilka zasad, którymi powinno się kierować. Nagłówek powinien być dostosowany do szerokości bloga. Nie powinien on być zbyt wysoki, zajrzyj na popularne strony a zauważysz, że wcale nie mają one 'wysokich' nagłówków. Jeśli chcesz zamieścić w nim zdjęcie zadbaj, aby było dobrej jakości. Najprostszym rozwiązaniem jest zamieszczenie w nagłówku napisu. Wystarczy użyć czcionki pasującej do naszego bloga i gotowe.

Zrób porządek w kolumnach.
Dostosuj szerokość zdjęć do swoich kolumn. Zdjęcia wystające poza szablon wyglądają bardzo nieestetyczne. Posegreguj wszystko i zastanów się przy tym co powinno znaleźć się wyżej a co na dole bloga.

Tekst.
Dbaj nie tylko o to co piszesz, ale też jak to wygląda. Większość ludzi woli czytać ciemny tekst na białym tle. Jeśli chcesz użyć fantazyjnej czcionki to zastosuj ją do tytułów postów. Czytanie całego artykułu nieczytelną czcionką męczy oczy i może zniechęcić czytelników do zaglądania na Twój blog. Pamiętaj też o ułożeniu tekstu, najchętniej czyta się tekst wyjustowany lub wyrównany do lewej.

Muzyka.
Jeśli taka znajduje się na Twoim blogu to czym prędzej ją usuń. Jest to denerwujące dla tych, którzy w tle słuchają własnej muzyki i przeważnie Twoja piosenka atakuje nas z wielką głośnością. Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się zajrzeć kolejny raz na taki blog. Jeśli jednak chcesz podzielić się z innymi swoją muzyką to zadbaj o to aby taki odtwarzać nie uruchamiał razem z otworzeniem strony. Zapewniam Cię, że jeśli ktoś będzie chciał sprawdzić jakiej muzyki słuchasz będzie wiedział jak go włączyć.

Weryfikacja obrazkowa.

Koniecznie sprawdź czy taka jest włączona na Twoim blogu. Jeśli tak to polecam jak najszybciej ją usunąć. Weryfikacja zniechęca dużą grupę czytelników do komentowania. 
Zrobisz to wchodząc w ustawienia postów i komentarzy a następnie w polu 'Włącz weryfikację obrazkową' wybierz 'nie' i zapisz ustawienia.


Etykiety i kategorie na blogu.
Powodują one, że blog jest bardziej poukładany a czytelnik może szybko dotrzeć do interesujących go postów i informacji.

Kontakt.
Jeśli chcesz by czytelnicy mogli się z Tobą kontaktować nie zapomnij o podaniu w widocznym miejscu e-maila. Blogger oferuje również możliwość zamieszczenia formularza kontaktowego, który możecie zobaczyć w naszym pasku bocznym.

Gadżety.
Blog z milionem migających elementów spowoduje tylko, że czytelnik dostanie oczopląsu. Elementy typu zegarek nie są niezbędne ponieważ każdy ma taki na swoim komputerze (może on jedynie sprawdzić się przy blogach językowych i podróżniczych).


Możecie również zajrzeć na forum i przeczytać co na ten temat sądzą użytkownicy. KLIK

A może jest coś jeszcze co denerwuje Was w wyglądzie blogów, albo powinnam uzupełnić powyższą listę o jakieś punkty. Chętnie zapoznam się z Waszym zdaniem.

W pasku bocznym możecie zobaczyć ankietę. Tematyka na którą oddacie najwięcej głosów pojawi się w następnym poście z tej serii.

Udostępnij:

13 komentarzy :

 1. Bardzo ciekawy cykl, chętnie poczytam więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. o ja też nie lubię muzyki na blogach, dobry pomysł na tego typu posty :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatne i przemyślane, przyda się więcej takich artykułów!

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie osobiście bardzo irytuje, jeśli ktoś wybiera czcionkę, w której nie ma polskich znaków. To bardzo psuje wygląd bloga na moje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie tworzę swojego pierwszego bloga. Te rady to dla mnie złoto :D Muzyki na pewno nie będzie, też się zawsze zastanawiam co kieruje ludźmi którzy sobie i nam to robią.

  OdpowiedzUsuń
 6. muzyka jest najbardzirj denerwująca. I tak samo reklamy na bogach.

  OdpowiedzUsuń
 7. podoba mi się pomysł z kącikiem, będę zaglądać!

  OdpowiedzUsuń
 8. Dobrze, że podjęłaś ten wątek :)
  Mnie najbardziej irytują natrętne reklamy, raczej uciekam z takich blogów. Interesuje mnie to, co człowiek ma do powiedzenia lub zaprezentowania. Reklam wszędzie mamy dość.
  Chętnie poczytałabym o ustawieniach na blogu (nie znam się się na CSS), stylach, dodatkach.
  Z niecierpliwością czekam na następny artykuł.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Dobrze napisane podstawy:) Czekam na więcej:)

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja chcialabym sie dowiedziec jak zaladowac Formularz kontaktowy na bloga. W bloggerze nie mogę znależć.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo nie lubię muzyki na blogu, strasznie wnerwiające...

  OdpowiedzUsuń