DIY - Tablica pêle-mêle

Dzisiejsze diy macie okazję oglądać dzięki Paolli z bloga Magazyn Towarów Niemasowych. KLIK


Oto, co potrzeba do zrobienia pele mele:


- rama
- przycięty na wymiar pasujący do ramy kawałek kartonu
- dwustronna taśma klejąca
- ocieplina (do kupienia w sklepie z materiałami lub w pasmanterii)
- kawałek płótna nieco większy od kartonu
- klej na gorąco
- cienka wstążka
- guziki
- nożyczki
- igła i nitka

----

Wykonanie:

Karton oklejamy dwustronną taśmą.


Zdejmujemy paski ochronne i przyklejamy do niego ocieplinę - karton kładziemy na ocieplinę i mocno dociskamy. Użyłam dwóch warstw ociepliny, aby moja tablica była bardziej "puchata".


Nadmiar ociepliny wystający poza karton odcinamy.Czas przygotować kawałek lnu. Należy go porządnie wyprasować, położyć na płaskim podłożu.


Na tkaninie kładziemy oklejony ociepliną karton (ociepliną do materiału). Brzeg kartonu smarujemy klejem na gorąco z pistoletu i przyklejamy do niego materiał. Podobnie czynimy z pozostałymi brzegami.
Teraz kolej na wstążkę - tniemy ją na kawałki odpowiedniej długości i układamy kompozycję. Na brzegach przyszywamy wstążkę, dość mocno ją napinając tak, aby dobrze przylegała do tkaniny. Luźne końce odcinamy.
Teraz możemy rozpocząć pikowanie. W miejscach, gdzie wstążki się ze sobą krzyżują, naszywamy guziki, przeszywając wszystkie warstwy (włącznie z kartonem) na wylot. Zamiast guzików można użyć ćwieków lub pinezek tapicerskich.


Gdy wszystkie guziki już zostały przyszyte wkładamy obity karton w ramę, wbijamy zabezpieczające przed jego wypadnięciem gwoździe i możemy już cieszyć oczy uroczą ozdobą.Udostępnij:

7 komentarzy :

 1. Już od dawna myślę o zrobieniu sobie podobnej tablicy ;-))

  OdpowiedzUsuń
 2. świetny pomysł!
  od dłuższego czasu przymierzam się do zrobienia tablicy ale koniecznie chciałam wyeliminować problem szpilek/pinezek - to jest to! dziękuje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny tutek!!!!! Oj, wykorzystam, oj, oj, oj :-))) Dzięki :-*

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję Wam za tak miłe przyjęcie mojego tutorialu :) Jeśli stworzycie własne tablice, koniecznie pochwalcie się efektem!

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam tablice pele mele. Robię przymiarki już długo. Może teraz się uda. Dziękuję za tutorial
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń