Autorką diy jest Asia z bloga Yeshka gone wild
Potrzebne będą:
- plastikowy suwak (mój kawałek ma jakieś 110 cm),
- materiał (wykorzystałam 6 prostokątów ok. 10cm x 16cm),
- nici dopasowane kolorystycznie + igła, agrafka i kawałek gumki czarnej lub białej w zależności od koloru materiału, ewentualnie klej. Jeśli ktoś ma maszynę do szycia i stopkę do wszywania suwaków, to bardzo usprawni sobie pracę.
*Etap 1 – Przyszywanie materiału do suwaka.
Z mojego doświadczenia wynika, że najwygodniej jest przyszywać najpierw jedną, dłuższą krawędź materiału a potem dopiero, po złożeniu, drugą. Zobaczcie jak trzeba ułożyć materiał i suwak:
Trzeba pamiętać, że materiał złożony musi być prawą stroną (czyli tak zwaną “dobrą”) do środka. Szyjąc ustawiam dość gęsty ścieg, żeby dobrze trzymało. Nadmiar materiału i suwaka odcinamy.
**Etap 2 – Formowanie płatków
Odwracamy w miarę delikatnie ruloniki na dobrą stronę, następnie przeprowadzamy przez środek nić złożoną na pół – przez oczko przewlekamy luźne końce. Nić wygodnie przeciąga się szydełkiem. Ściągamy rulon w coś przypominającego płatek i zabezpieczamy wystające krawędzie pozostałymi po wiązaniu nićmi a następnie zszywamy końcówki suwaka.
Suwak samoistnie się układa w płatek – nie należy walczyć z tym na którą stronę przechodzi materiał. Trzeba tylko złapać jego krawędzie do tzw. kupy.
***Etap 3 – Łączenie płatków
Płatki trzeba ręcznie zszyć, łącząc część suwaków w taki sposób, żeby nie było widać nici łączących. Najwygodniej jest przeszyć pod linią suwaka ściegiem najprostszym z możliwych – przed igłą. Można zaszaleć i obszyć suwaki na okrętkę kolorową nicią, bo układ ząbków pozwala na tworzenie precyzyjnych linii. Ja nie miałam takiej potrzeby. Po połączeniu wszystkich płatków może się okazać, że w środku broszki jest za ciasno, przez co nie da się jej płasko rozłożyć – trzeba wtedy przyciąć ząbki suwaka, uważając by nie porozcinać nici łączących.
****Etap 4 – Wykończenie
Jeśli już wszystko się ładnie układa trzeba naszyć/nakleić coś, co przysłoni środek broszki. Guzik, kawałek jakiegoś innego materiału, cokolwiek zechcecie. Ja naszyłam zwykły pościelowy guzik obszyty materiałem.
*****Etap 5 - Czas na agrafkę
Na środku tyłu broszki przyszywamy agrafkę lub bazę broszki. Jeśli wykonana jest z miękkiego materiału być może będzie potrzebne usztywnienie. Proponuję wyciąć okrągłą łatkę z niestrzępiącego się materiału oraz nieco mniejszą ze starego paska, który wkładamy pod łatkę – przyszytą następnie do broszki. Zanim łatkę przyszyjemy wcześniej trzeba przymocować do niej agrafkę, bo po przyszyciu może być już trochę trudniej. I oto mamy:
Subskrybuj:
Komentarze do posta
(
Atom
)
Świetny pomysł, gdybym tylko miała sprawną maszynę to zaraz bym się zabrała za to
OdpowiedzUsuńfajne :)
OdpowiedzUsuńBardzo ładne :)
OdpowiedzUsuń